Tájékoztató felvételről, várakozási időről, szakmai ajánlásról

A krónikus fekvőbeteg osztályokra való felvételről, előjegyzési rendszerről, várakozási időről

 

A krónikus fekvőbeteg osztályokra a beutalások előjegyzési rendszer alapján történnek, aminek szakmai környezetét a Betegfogadási-felvételi szakmai szabályzatunk szabályozza. A felvételre kerülésig ez alapján a várakozási idő igen változó lehet. Az előjegyzési sorrendet elsősorban a beteg állapota, a betegség súlyossága, az esetleges műtét időpontja és természetesen a hévízi kúra alkalmazhatósága (javallata, ellenjavallata) és várható rehabilitációs eredményessége határozza meg. Mindezt előzetesen egy több szakorvosból álló Felvételi Bizottság - a rendelkezésünkre elküldött orvosi dokumentációkból - állapítja meg.
A szabályok szerint, a műtétek utáni korai rehabilitáció esetében, a műtétet követően 3 hónapon belül megtörténik a felvétel. A krónikus mozgásszervi és reumatológiai betegségekben szenvedő betegek legalább 12 hónap várakozás után kerülhetnek felvételre az orvos-szakmai szempontok elbírálása szerint. Nem szabad elfelejteni, hogy a kórházi felvételt jelentősen befolyásolja még az ágyszám szűk keresztmetszete is, így a várhatóan még hosszabb várakozási időre ítélt esetekben azzal a javaslattal is élnünk kell, hogy a beteg ellátása célszerűen a lakóhely szerinti járó- vagy fekvőbeteg ellátó helyek egyikében történjen meg.
Tájékoztatjuk tisztelt betegeinket, hogy Intézményünk a várólista alapján nyújtható ellátások részletes szabályairól szóló 287/2006. (XII. 23.) Korm. Rendelet 1. sz. mellékletében meghatározott nagy költségű ellátásokat nem nyújt, továbbá a Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórház által végzett kezelések során nem veszünk igénybe nagy értékű eszközöket.
Szíves megértésüket kérjük, türelmüket ezúton is köszönjük!

Az esetlegesen felmerülő kérdésekkel kérjük, forduljanak intézetünk felvételi irodájához, szívesen állunk rendelkezésükre!

Tel.: +36/83/501-700 331-es mellék
E-mail: felvbiz@spaheviz.hu

 


A felvétel szakmai ajánlása- A hévízi reumatológiai rehabilitációs betegellátás szakmai feltételei.

 

A reumatológiai rehabilitációs célú krónikus betegfelvétel vonatkozásában intézetünk orvosi munkacsoportja egy indikációs/javallati és kontraindikációs/ellenjavallati szakmai feltételrendszert dologozott ki, amit az illetékes szakmai kollégium tárgyalt és elfogadott.
Mindez alapul szolgál a beutaló orvosnak ahhoz, hogy a hévízi komplex fizioterápián alapuló szakellátás indokoltságát orvos-szakmai alapon dönthesse el. Emiatt a betegségek és állapotok megnevezésében is ragaszkodnunk kellett az orvosi megfogalmazásokhoz, így - érdeklődése esetén - kérjük hívja fel erre a tájékoztatóra kezelőorvosának, illetékes szakorvosának figyelmét! Amennyiben Ön orvos, úgy kérjük érdeklődő betegét tájékoztassa ennek tartalmáról! Köszönjük!

A./ Krónikus reumatológiai és mozgásszervi megbetegedések közül az alábbi esetekben, amennyiben a B./,C./,D./ pontban jelzett állapotoknak is megfelel.
I. Mozgásszervi betegségek reumatológiai rehabilitációja
   a) degeneratív jellegű izületi- és gerinc betegségek, olyan esetei, amelyekben felmerült a műtéti (ortopédiai, reuma-, ideg-, gerincsebészeti, stb.) indikáció, de ezt megelőzően (azt megelőzendő, de esetenként preoperatív rehabilitációs célú) a komplex fizioterápia, mint konzervatív szakellátás eredményessége (az illetékes szakorvos részletes szakvéleménye alapján) várható, vagy - olyan állapotai, ami kontraktúrákkal, jelentős mozgásfunkciós-, statikai deficitekkel jár.
     b) gyulladásos mozgásszervi (reumatológiai) kórképek idült állapotai (SpA, RA, PsA, stb.),
     c) lágyrész-reumatizmus szisztémás formáiban;
II. másodlagos (secunder) mozgásszervi megbetegedések reumatológiai rehabilitációja
     a) endokrin-
     b) metabolikus-
     c) reaktív krónikus arthropathiák ellátása;
III. anyagcsere csontbetegségek
manifeszt, súlyos, tehát a T-score < 2,5, és nem-traumás törésekkel járó osteoporosis eseteinek) ellátása;
IV. traumatológia
sérüléseket követő (posttraumás) mozgásszervi kórképek rehabilitációja, az alsóvégtagi és vállövi sérülések eseteiben;
V. ortopédiai
reuma-sebészeti műtéteket követő (postoperatív) esetek rehabilitációja, a kis- és nagyizületi protézisek és egyéb izületi rekonstrukciós műtétek utáni állapotok
VI. ideggyógyászat- és idegsebészet
hernia disci opusa után manifeszt neurológiai kiesési „maradvány” tünettel járó esetei;

B./ fentiek miatti a fogyatékosság (tehát a funkciók részleges, vagy teljes, átmeneti, vagy végleges zavara, mely következtében az egyén részben, vagy teljesen képtelen azon tevékenységek ellátására, melyek a hozzá hasonló korú és társadalmi helyzetű egyénektől elvárható), illetve rokkantság (tehát az egyén, szervezetének maradandó rendellenessége miatt akadályozott a társadalmi beilleszkedésben) egyértelműen dokumentált, igazolt;

C./ a hévízi komplex fizioterápiától mindezekben racionális eredmény várható, életminőségében javulást eredményezhet;

D./ kizárható minden olyan állapot (súlyos, dekompenzált szív-, ér-, tüdő-, központi idegrendszeri megbetegedések, rosszindulatú tumoros állapotok, heveny gyomor-bélrendszeri (pl. fekély, máj) betegségek, gyógyszeresen sem egyensúlyban tartható magasvérnyomás, pajzsmirigy betegségek, heveny gyulladásos kórképek, terhesség, stb.), széklet- vagy vizelettartási nehezítettség, eszméletvesztéssel járó betegségek (pl.: epilepszia, cukorbetegség gyakori kómával stb.), terhesség ami a hévízi komplex aktív fizioterápián alapuló rehabilitációs ellátást kontraindikálná.


Kérjük, hogy a fentieknek megfelelően a beteg minden, az elbírálást lehetővé tevő orvosi dokumentáció másolatát a beutalási kérelemhez csatolni szíveskedjen!

Vissza az előző oldalra